FLORENCJA ? CO ZOBACZYĆ?

Posted by on Aug 1, 2012 in fakty, zabytki | Comments Off

Florencja nie jest miastem, które da się poznać przez jeden dzień. Planując urlop w Toskanii należy przeznaczyć na zwiedzanie co najmniej tydzień, a i nawet po tygodniu można poczuć niedosyt.

Miejscem, od którego warto zacząć zwiedzanie miasta jest Il Duomo, czyli Katedra Santa Maria del Fiore. Budowę tego gotyckiego sanktuarium rozpoczęto w 1296. Dziś budowla ta może pomieścić 20 tysięcy wiernych. Wnętrze wykonano z zielonego, różowego i białego marmuru. Drzwi zdobią przepiękne rzeźby spod dłuta wybitnych włoskich artystów.

Park Boboli, usytuowany przy Pałacu Pitti, to idealny miejsce na poobiedni spacer. W uroczych ogrodach ukryte są romantyczne fontanny. Sam pałac również robi wrażenie. Niegdyś  rezydował tu ród Medyceuszy. W 8 różnych galeriach zebrano dzieła sztuki, kostiumy i biżuterię. Wybierając się do parku pamiętajmy, że bramy otwierane są w okolicach 8, a w niektóre poniedziałki turyści nie mają tam wstępu.

Miłośnicy sztuki powinni odwiedzić Galerię Uffizi, która może pochwalić się imponującą kolekcją dzieł renesansowych. To jedna z najbardziej obleganych galerii, więc warto wcześniej kupić bilety, żeby uniknąć stania w kolejce. W jednym miejscu obejrzeć można tysiące obrazów, poczynając od sztuki średniowiecznej i na sztuce współczesnej kończąc. Znajdują się tu dzieła takich wybitnych twórców jak Michał Anioł, Botticelli, Leonardo da Vinci czy Rafael.  Inna galeria warta odwiedzenia to Galleria dell? Academia, gdzie zebrano dzieła, które powstały między XII-tym, a XVI-tym wiekiem. Najsłynniejszy tutejszy skarb to z pewnością ?Dawid? autorstwa Michała Anioła. Zebrano tu także kolekcję instrumentów muzycznych należących niegdyś do rodu Medyceuszy.

Interesującym florenckim miejscem jest wybudowany w 1345 roku stary most, czyli Ponte Vecchio, który usytuowany jest nad rzeką Arno. To jedyny most we Florencji, który przetrwał z czasów średniowiecznych (pozostałe ucierpiały podczas II wojny światowej). Z tego miejsca rozciąga się piękny widok. Wielu turystów przychodzi tu tylko po to, aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

Będąc we Florencji warto też zrobić zakupy, gdyż swoje siedziby mają tu bardzo znane marki. Najlepsze produkty skórzane kupić można w okolicach Piazza San Lorenzo. Produkty spożywcze dostaniemy na Via Porta Rossa. Dobrym pomysłem jest zaglądanie do małych sklepików, gdzie znaleźć można prawdziwe skarby.

Florencja to miasto atrakcyjne o każdej porze roku. Oferta turystyczna jest tak bogata, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Ważne, aby mieć odpowiedni zapas czasu i energii.